Piątek, 12 września 202512 wrz

Piątek XXIII tygodnia Okresu Zwyklego

Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej
Wspomnienie obowiązkowe

Rzeszowska (diecezja)

Teksty wspólne: O Maryi,
Kult łaskami słynącej figury Maryi z Dzieciątkiem, zwanej Matką Bożą Rzeszowską, sięga początków XVI wieku, kiedy to Maryja objawiła się rzeszowskiemu mieszczaninowi Jakubowi Ado. Od 1629 roku Matka Boża Rzeszowska odbiera cześć w sanktuarium powierzonym duszpasterskiej trosce bernardynów, a Jej kult został uroczyście potwierdzony w 1763 roku, gdy arcybiskup lwowski Wacław Sierakowski dokonał aktu koronacji papieskimi koronami. W 1998 roku Matka Boża Rzeszowska została ogłoszona Patronką Miasta Rzeszowa. Jest Ona szczególnie czczona w mieście i diecezji jako Opiekunka i Orędowniczka Rodzin.

Rocznica poświęcenia własnego kościoła
Uroczystość

Kapucyni, OFMCap (KR)
Burgas, BGR

Najświętszej Maryi Panny z Piekar, głównej Patronki diecezji
Uroczystość

Katowicka (archidiecezja)

Teksty wspólne: O Maryi,
Już w XV wieku czczono w Piekarach obraz Matki Bożej. W roku 1703 w czasie wojny północnej obraz przewieziono do Opola, a zostawiono na miejscu kopię, którą wierni otoczyli czcią. W XIX wieku Piekary stały się ośrodkiem odrodzenia życia religijnego na Śląsku. Obraz został ukoronowany w roku 1925. Papież Jan XXIII ogłosił Najśw. Maryję Pannę z Piekar Patronką diecezji katowickiej.

Najświętszej Maryi Panny, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
Wspomnienie obowiązkowe

Gliwicka (diecezja)

Teksty wspólne: O Maryi,
W 1979 r., podczas I pielgrzymki do Ojczyzny, św. Jan Paweł II nie mógł przybyć na Śląsk, ale spotkał się z czcicielami Maryi Piekarskiej na Jasnej Górze. Podczas II pielgrzymki, w 1983 r., św. Jan Paweł II podczas spotkania w Katowicach, na które przywieziono również wizerunek Maryi Piekarskiej, nadał Pani z Piekar tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Pod tym właśnie tytułem Maryję, jako swoją Patronkę, czci diecezja gliwicka.

Najświętszego Imienia Maryi
Wspomnienie dowolne

Teksty wspólne: O Maryi,
Święto Imienia Maryi przypomina zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683 przez króla Jana III Sobieskiego i sprzymierzone wojska chrześcijańskie.